7.00 x 18 Firestone
Excl.
£379.00
Incl.
£454.80
Excl.:
Technical Data for 7.00 x 18 Firestone
| Brand | Firestone |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 203 mm / 8" |
| Overall Diameter Inflated | 826 mm / 32.5" |
| Rim Size | 18" / 457 mm |
| Recommended Rim Width | 3.75 to 4" |
| Tread Width | 144 mm / 5.66" |
| Load Index | 95 = 695 kgs |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 17/18 H Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 7.00 x 18 Firestone
Firestone 700 x 8 Tyre
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 


