6.00 x 21 B.F.Goodrich
Excl.
£418.00
Incl.
£501.60
Excl.:
Technical Data for 6.00 x 21 B.F.Goodrich
| Brand | BFGoodrich |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 152 mm / 5.98" |
| Overall Diameter Inflated | 848 mm / 33.3" |
| Rim Size | 21" / 533 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 19/20 H Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 6.00 x 21 B.F.Goodrich
Overall Diameter of the 6.00 x 21 B.F.Goodrich is 848 mm and the width is 152 mm.For more information on the 6.00 x 21 B.F.Goodrich please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 



