6.00 L 15 CR65 Dunlop Racing
Excl.
£334.00
Incl.
£400.80
Excl.:
Technical Data for 6.00 L 15 CR65 Dunlop Racing
| Brand | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing - L Section |
| Actual Width | 224 mm / 8.8" |
| Overall Diameter Inflated | 684 mm / 26.9" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 5.0" - 7.5" |
| Tread Width | 135 mm / 5.31" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 15 F Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 6.00 L 15 CR65 Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 6.00 L 15 CR65 Dunlop Racing is 684 mm and the width is 224 mm.For more information on the 6.00 L 15 CR65 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




