Set of 4 off 600 – 16 Bar Grip Military Tyres
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for Set of 4 off 600 – 16 Bar Grip Military Tyres
| Brand | Lucas |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 173 mm / 6.81" |
| Overall Diameter Inflated | 713 mm / 28" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About Set of 4 off 600 – 16 Bar Grip Military Tyres

These 600 – 16 bar grip jeep tyres are also available as:
Bar Grip Military Jeep Tyres
The ex military Willys Jeep that we have seen in every war film from the second world war were the Jeep was first introduced in 1941, through the Veitnamese and Korean wars. They just wouldn’t be the same if they weren’t fitted with the NDT bar grip featured on these 600 – 16 Jeep tyres. The look and the noise of the bar grip on the old military Jeep is like nothing else.
600 – 16 Bar Grip NDT Jeep Tyre2
Predominantly the Willys Jeep fitted 600 – 16 bar grip tyres, however some of the later Jeeps fitted a 700 – 16 also with the NDT bar grip.
We recommend fitting Michelin 16 F RET inner tubes. There are cheaper inner tubes, but this reinforced Michelin is superb.
The 600X16 NDT Jeep Tyres offer an extremely good value tyre for the Jeep.
The Overall Diameter of the 600 X 16 NDT Jeep is 713 mm and the width is 173 mm.
For more information on the 600 X 16 NDT Jeep please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






