Set of 5 off 5.50 - 18 PIRELLI STELLA BIANCA
Technical Data for Set of 5 off 5.50 - 18 PIRELLI STELLA BIANCA
| Brand | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 160 mm |
| Overall Diameter Inflated | 762 mm |
| Rim Size | 18" / 457 mm |
| Recommended Rim Width | 3.00" - 4.50" |
| Load Index | 78 = 425 kgs |
| Speed Rating | V (149 MPH) |
| Recommended Tubes | 17/18 H 13 RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall Width | N/A |
About Set of 5 off 5.50 - 18 PIRELLI STELLA BIANCA
The PIRELLI STELLA BIANCA 5.50 - 18 is a great value tyre considering its quality, this set of 5 tyres makes them extra good value. We also have:
5.50 - 18
550-18 tyres must be fitted with inner tubes. These vintage tyres are fitted to wheels that determine the necessity for inner tubes and the tyres themselves are designated as tubeless.
5.50 - 18 Classic Tyres
The vintage tyres size 5.50 - 18 is an important vintage tyre size for the Sports cars of the 1930s as it fitted the 6C Alfa, type 57 Bugatti and the pre war Aston Martin pre war sports cars of the period.
The Overall Diameter of the 5.50 - 18 PIRELLI STELLA BIANCA is 762 mm and the width is 160mm. For more information on the 5.50 - 18 PIRELLI STELLA BIANCA please see below or call: +44 (0) 1302 711 123
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 





