5.50 x 16 R5 Dunlop Racing
Excl.
£341.00
Incl.
£409.20
Excl.:
Technical Data for 5.50 x 16 R5 Dunlop Racing
| Brand | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing |
| Actual Width | 178 mm / 7.0" |
| Overall Diameter Inflated | 688 mm / 27" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 106 mm / 4.17" |
| Load Index | 68 = 315 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | 16 F Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 5.50 x 16 R5 Dunlop Racing
5.50-16 Dunlop Racing Tyres
If you have a fast road car that fits 550-16 such as a 328 BMW or a post war Frazer Nash and you want to keep the car onCrossply Tyres then the Dunlop Racing R5 550-16 is road legal and the only truly good crossply tyre in the size that will give good handling on dry roads.
550-16 Tyres
Though the Duinlop Racing R5 550-16 is the best crossply tyre for a fast road car. Michelin make a 550-16 X radial tyre which is H rated and was the original tyre on a AC Ace, so this is also a excellent road tyre which will offer better longevity and performance in the wet.As a standard road tyre Avon make the 550-16 Tourist which is an excellent all round road tyre for normal usage.
The Overall Diameter of the 550 x 16 R5 Dunlop Racing is 688 mm and the width is 178 mm.For more information on the 550 x 16 R5 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




