5.50 M 14 CR65 Dunlop Racing
Excl.
£282.50
Incl.
£339.00
Excl.:
Technical Data for 5.50 M 14 CR65 Dunlop Racing
| Brand | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing - M Section |
| Actual Width | 228 mm / 8.9" |
| Overall Diameter Inflated | 635 mm / 25" |
| Rim Size | 14" / 355 mm |
| Recommended Rim Width | 5.5" - 8.0" |
| Tread Width | 150 mm / 5.90" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 5.50 M 14 CR65 Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 5.50 M 14 CR65 Dunlop Racing is 635 mm and the width is 228 mm.For more information on the 5.50 M 14 CR65 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 

