Set of 4 off 5.50 x19 Lucas
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for Set of 4 off 5.50 x19 Lucas
| Brand | Lucas |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 152 mm / 5.98" |
| Overall Diameter Inflated | 775 mm / 30.50" |
| Rim Size | 19" / 482" |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 19 / 20 H Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About Set of 4 off 5.50 x19 Lucas
The Lucas 5.50 x19 is a great value tyre considering its quality, this set of 4 tyres makes them extra good value. We also have:
Overall Diameter of the 5.50 x 19 Lucas is 775 mm and the width is 152 mm.For more information on the 5.50 x 19 Lucas please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 





