5.20 x 12 B.F.G Whitewall
Excl.
£269.00
Incl.
£322.80
Excl.:
Technical Data for 5.20 x 12 B.F.G Whitewall
| Brand | Non-branded |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 133 mm / 5.2" |
| Overall Diameter Inflated | 537 mm / 21.15" |
| Rim Size | 12" / 304.8 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | 50 mm |
About 5.20 x 12 B.F.G Whitewall
The Overall Diameter of the 5.20 x 12 B.F.G Whitewall is 537 mm, the width is 133 mm and size of the Whitewall is 50 mm.
We recommend a 12D Michelin Offset Valve Inner Tube for this tyre if you decide to fit an inner tube. For more information on the 5.20 x 12 B.F.G Whitewall please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




