5.00 x 15 R5 Dunlop Racing
Excl.
£292.00
Incl.
£350.40
Excl.:
Technical Data for 5.00 x 15 R5 Dunlop Racing
| Brand | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing |
| Actual Width | 173 mm / 6.8" |
| Overall Diameter Inflated | 630 mm / 24.8" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | Michelin 15E Offset Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 5.00 x 15 R5 Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 5.00 x 15 R5 Dunlop Racing is 630 mm and the width is 173 mm.For more information on the 5.00 x 15 R5 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




