5.00/5.25 x 16 Waymaster Premium
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for 5.00/5.25 x 16 Waymaster Premium
| Brand | Waymaster |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 148 mm / 5.7" |
| Overall Diameter Inflated | 678 mm / 26.7" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 76 = 400 kgs |
| Speed Rating | 75 mph / 120 km/h |
| Recommended Tubes | 16 E Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 5.00/5.25 x 16 Waymaster Premium
5.25X16

525X16 Tyres
Longstones preference for tyres of the size 525X16 would be the 525X16 Avon Tourist for road cars and for sports cars with the tyre size 525X16 we would suggest that the 525X16 Dunlop C18 has a good sporting carcase.
The Overall Diameter of the 500/525 x 16 Waymaster Premium is 678 mm and the width is 148 mm.For more information on the 500/525 x 16 Waymaster Premium please see below or call +44 (0) 1302 711 123.Back to the search for 500 - 16 Tyres
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




