Set of 4 off 4.75/5.00 x19 Lucas
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for Set of 4 off 4.75/5.00 x19 Lucas
| Brand | Lucas |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 133 mm / 5.2" |
| Overall Diameter Inflated | 759 mm / 29.8" |
| Rim Size | 19" / 482.6 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | Michelin 18/19CD RET Offset Valve tube, Long Central Valve Tube 475-550X19/20 |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About Set of 4 off 4.75/5.00 x19 Lucas
The Lucas 4.75/5.00 x19 is a great value tyre considering its quality, this set of 4 tyres makes them extra good value. We also have:
4.75/5.00 x19 tyres
475/500 x19 is a very common vintage tyre size. Vintage cars such Riley, Morris Oxford, Model A Ford, MG MkIV & many Bugattis fitted either a 475 x19 or a 500 x19. Both these sizes are now covered by making a tyre called a 475/500X19. The Lucas 475/500 X19 is an extremely good value tyre in this size.
475/500 x19
Having driven on these tyres on my Model A Ford I can say I was very happy with them specially when you consider the price compared to other 475/500 X19 tyres.
Overall Diameter of the 475/500 x19 Lucas is 759 mm and the width is 133 mm.
For more information on the 475/500 x19 Lucas please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






