4.75/5.00 x 19 T/T Classic Roadmaster
Excl.
£119.00
Incl.
£142.80
Excl.:
Technical Data for 4.75/5.00 x 19 T/T Classic Roadmaster
| Brand | TT Classic |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 105 mm / 4.13" |
| Overall Diameter Inflated | 737 mm / 29.01" |
| Rim Size | 19" / 482.6 mm |
| Load Index | 76 = 400 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 18/19CD RET Offset Valve tube, Long Central Valve Tube 475-550X19/20 |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 4.75/5.00 x 19 T/T Classic Roadmaster
The Overall Diameter of the 4.75/5.00 x 19 T/T Classic Roadmaster is 737 mm and the width is 105 mm.For more information on the 4.75/5.00 x 19 T/T Classic Roadmaster please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
4.75/5.00 x 19 T/T Classic Roadmaster
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




