4.50x19 3-Stud Ensign Racing
Excl.
£288.00
Incl.
£345.60
Excl.:
Technical Data for 4.50x19 3-Stud Ensign Racing
| Brand | Ensign |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing |
| Actual Width | 141 mm / 5.5" |
| Overall Diameter Inflated | 717 mm / 28.22" |
| Rim Size | 19" / 482" |
| Recommended Rim Width | 2.75" - 4.00" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | 450 / 500 x 19, 450 -500 x 18/19 |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 4.50x19 3-Stud Ensign Racing
The Overall Diameter of the 4.50x19 3-Stud Ensign Racing is 717 mm and the width is 141 mm.For more information on the 4.50x19 3-Stud Ensign Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






