4.50 x 17 Excelsior
Excl.
£125.00
Incl.
£150.00
Excl.:
Technical Data for 4.50 x 17 Excelsior
| Brand | Excelsior |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 114 mm / 4.50" |
| Overall Diameter Inflated | 660 mm / 26" |
| Rim Size | 17" / 431.8 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 69 = 325 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 16E Offset Valve Tube, Michelin 17MG Central Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 4.50 x 17 Excelsior
The Overall Diameter of the 4.50 x 17 Excelsior is 660 mm and the width is 114 mm. For more information on the 450 x 17 Excelsior please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 





