4.50 x 17 Avon Tourist
Excl.
£164.00
Incl.
£196.80
Excl.:
Technical Data for 4.50 x 17 Avon Tourist
| Brand | Avon |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 118 mm / 4.64" |
| Overall Diameter Inflated | 675 mm / 26.5" |
| Rim Size | 17" / 431 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 77 = 412 kgs |
| Speed Rating | L = 75 mph / 120 km/h |
| Recommended Tubes | 16 E Michelin, 17 MG Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 4.50 x 17 Avon Tourist
4.50X17
In the size 450X17 the Avon Tourist would be the most appropriate tyre for many of the cars that fitted the size 450X17, as Avons 450X17 Tourist is a genuine period tyre. The 450X17 Avon Tourist was fitted to cars such as Vauxhall 10HP, Morris 8 and Ford Popular and today the 450X17 Avon Tourist would still be the best tyre today.450X17 Tyres
The 450X17 Avon Tourist tyre is often found fitted to later 30's Austin 7 Ruby cars. 450X17 is however too big for these cars. A 450X17 tyre will often rub the inner front wings. it is not unusual to find holes worn into the front wings of a Austin 7 Ruby due to fitting 450X17 tyres. We recommend fitting the 400/425X17 Longstone tyre instead of a 450X17.The Overall Diameter of the 450 x 17 Avon Tourist is 675 mm and the width is 118 mm.For more information on the 450 x 17 Avon Tourist please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 450 x 17
| INDICATED WIDTH | ASPECT RATIO | CROSSPLY | RIM DIAMETER | LOAD INDEX | SPEED RATING | MANUFACTURER | TREAD | TUBETYPE |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 450 | X | 17 | 77 | L | Avon | Tourist | Tubetype (TT) |
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 





