4.50 x 15 R5 Dunlop Racing
Excl.
£259.00
Incl.
£310.80
Excl.:
Technical Data for 4.50 x 15 R5 Dunlop Racing
| Brand | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing |
| Actual Width | 142 mm / 5.59" |
| Overall Diameter Inflated | 610 mm / 24.00" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 3.0" - 4.5" |
| Tread Width | 90 mm / 3.54" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 15E Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 4.50 x 15 R5 Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 4.50 x 15 R5 Dunlop Racing is 610 mm and the width is 142 mm.For more information on the 4.50 x 15 R5 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




