Set of 5 off 4.50x18 Lucas
Technical Data for Set of 5 off 4.50x18 Lucas
| Brand | Lucas |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 117 mm / 4.6" |
| Overall Diameter Inflated | 695 mm / 27.3" |
| Rim Size | 18" / 457 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | Michelin Kleber Offset Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About Set of 5 off 4.50x18 Lucas
The Lucas 4.50x18 is a great value tyre considering its quality, this set of 5 tyres makes them extra good value. We also have:
4.50X18 tyres
Lucas make a good period looking 450X18 tyre which is ideally suited to a variety of cars from the 1930's. For instance the Austin 10 fitted a 450X18. A Singer 9 would have also fitted 450X18 tyres.
Overall Diameter of the 450x18 Lucas is 695 mm and the width is 117 mm.
For more information on the 450x18 Lucas please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






