4.00/4.50 x 19 Michelin D.R.
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Excl.
£277.00
Incl.
£332.40
Excl.:
Technical Data for 4.00/4.50 x 19 Michelin D.R.
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 128 mm / 5.0" |
| Overall Diameter Inflated | 738 mm / 29.05" |
| Rim Size | 19" / 482" |
| Recommended Rim Width | 2.50" - 3.50" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 80 = 442 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 19MFR Central Valve or Michelin Kleber Offset Valve |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 4.00/4.50 x 19 Michelin D.R.
Type 37 and type 35 Bugatti cars fitted a 4.50X19 tyre. I would suggest that Type 35 and type 37 Bugattis would have covered most of their road miles fitted with the 400/450X19 Michelin Confort Bibendum SS tyres during the 20's and 30's. This is also an ideal tyre for Riley 9, DWK F7, Bugatti type 40, Salmson GS, MG TA, MG TC, BNC and Frazer Nash.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 






