3.50 x 19 Avon SM MkII
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for 3.50 x 19 Avon SM MkII
| Brand | Avon Motorbike |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 93 mm / 3.66" |
| Overall Diameter Inflated | 682 mm / 26.85" |
| Rim Size | 19" / 482" |
| Recommended Rim Width | 1.85” – 2.5” |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | 19 MF Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 3.50 x 19 Avon SM MkII
The Overall Diameter of the 3.50 x 19 Avon SM MkII is 682 mm and the width is 93 mm.For more information on the 3.50 x 19 Avon SM MkII please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 350 x 19
| INDICATED WIDTH | ASPECT RATIO | CROSSPLY | RIM DIAMETER | LOAD INDEX | SPEED RATING | MANUFACTURER | TREAD | TUBELESS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 350 | X | 19 | S | Avon | SM MkII | Tubetype (TT) |
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 



