3.50 x 16 RS2 Dunlop Racing Side Car
Excl.
£229.00
Incl.
£274.80
Excl.:
Technical Data for 3.50 x 16 RS2 Dunlop Racing Side Car
| Brand | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing |
| Actual Width | 107 mm / 4.21" |
| Overall Diameter Inflated | 618 mm / 24.33" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | 2.0" - 3.0" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 16C Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 3.50 x 16 RS2 Dunlop Racing Side Car
The Overall Diameter of the 3.50 x 16 RS2 Dunlop Racing Side Car is 618 mm and the width is 107 mm.For more information on the 3.50 x 16 RS2 Dunlop Racing Side Car please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 



