350 - 19 Avon Sidecar
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for 350 - 19 Avon Sidecar
| Brand | Avon Motorbike |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 95 mm / 3.74" |
| Overall Diameter Inflated | 675 mm / 26.5" |
| Rim Size | 19" / 482" |
| Recommended Rim Width | 1.85” – 2.5” |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 57 = 230 kgs |
| Speed Rating | L = 75 mph / 120 km/h |
| Recommended Tubes | 19MF Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 350 - 19 Avon Sidecar
Overall Diameter of the 350 - 19 Avon Sidecar is 675 mm and the width is 95 mm.For more information on the 350 - 19 Avon Sidecar please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 350 x 19
| INDICATED WIDTH | ASPECT RATIO | CROSSPLY | RIM DIAMETER | LOAD INDEX | SPEED RATING | MANUFACTURER | TREAD | TUBETYPE |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 350 | X | 19 | 57 | L | Avon | Sidecar | Tubetype (TT) |
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 



