33 x 4 (25" rim) Lucas
Excl.
£269.00
Incl.
£322.80
Excl.:
Technical Data for 33 x 4 (25" rim) Lucas
| Brand | Lucas |
|---|---|
| Tyre Construction | Straight Sided |
| Actual Width | 108 mm / 4.25" |
| Overall Diameter Inflated | 876 mm / 34.4" |
| Rim Size | 25" / 635 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | Long Central Valve Model T Tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 33 x 4 (25" rim) Lucas
Overall Diameter of the 33 x 4 (25" rim) Lucas is 876 mm and the width is 108 mm.For more information on the 33 x 4 (25" rim) Lucas please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




