255/60 WR 16 Avon Turbospeed CR27
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for 255/60 WR 16 Avon Turbospeed CR27
| Brand | Avon |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 260 mm / 10.23" |
| Overall Diameter Inflated | 712 mm / 28" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 103 = 875 kgs |
| Speed Rating | W = 168 mph / 270 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 255/60 WR 16 Avon Turbospeed CR27
Avon's 255/60WR16 Turbospeed tyres were fitted to early 90s Bentley Continental R & Turbo R.
255/60R16 Tyres
This is a very unusual tyre size. The demand for a tyre in the size 255/60R16 is very small and we are actually very fortunate that Avon still produce it to such high standards.
The Overall Diameter of the 255/60 WR 16 Avon Turbospeed CR27 is 712 mm and the width is 260 mm. For more information on the 255/60 WR 16 Avon Turbospeed CR27 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 255/60 x 16
| INDICATED WIDTH | ASPECT RATIO | RADIAL | RIM DIAMETER | LOAD INDEX | SPEED RATING | MANUFACTURER | TREAD | TUBELESS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 255 | 60 | R | 16 | 103 | W | Avon | Turbospeed CR27 | Tubeless (TL) |
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 

