255/60 SR 15 B.F.Goodrich Radial T/A
Excl.
£205.00
Incl.
£246.00
Excl.:
Technical Data for 255/60 SR 15 B.F.Goodrich Radial T/A
| Brand | BFGoodrich |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 10.2" / 259 mm |
| Overall Diameter Inflated | 679 mm / 25.6" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 7.0" - 9.0" |
| Tread Width | 8.2" / 241 mm |
| Load Index | 102 - 679 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 255/60 SR 15 B.F.Goodrich Radial T/A
The Overall Diameter of the 255/60 SR 15 B.F.Goodrich Radial T/A is 679 mm and the width is 259 mm.For more information on the 255/60 SR 15 B.F.Goodrich Radial T/A please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
B.F.Goodrich Radial T/A
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 

