200/60 VR 390 Michelin TRX
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Excl.
£312.00
Incl.
£374.40
Excl.:
Technical Data for 200/60 VR 390 Michelin TRX
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 206 mm / 8.1" |
| Overall Diameter Inflated | 640 mm / 25.19" |
| Rim Size | 390 mm / 15.35" |
| Recommended Rim Width | 120TR, 135TR, 165TR |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 90 = 600 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 200/60 VR 390 Michelin TRX
The Overall Diameter of the 200/60 R 390 Michelin TRX is 640 mm and the width is 206 mm.For more information on the 200/60 R 390 Michelin TRX please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 
