185 HR 13 Michelin XAS FF
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Excl.
£214.00
Incl.
£256.80
Excl.:
Technical Data for 185 HR 13 Michelin XAS FF
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 185 mm / 7.2" |
| Overall Diameter Inflated | 625 mm / 24.60" |
| Rim Size | 330 mm / 13" |
| Recommended Rim Width | 4.5" 5.5" 6.5" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 88 = 560 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 13F13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | N/A |
About 185 HR 13 Michelin XAS FF
185R13 XAS FF
185HR13 is not a very common tyre size so it is good news for owners of cars like Alpine 310, Matra Bagheera and Triumph 2.5 Pi. This would also be a good replacement for Crossply Tyres of the size 670 - 13 crossply tyre.The Overall Diameter of the 185 R 13 Michelin XAS FF is 625 mm and the width is 185 mm.For more information on the 185 R 13 Michelin XAS FF please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 



