185/70R13 Dunlop SP Sport AquaJet
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for 185/70R13 Dunlop SP Sport AquaJet
| Brand | Dunlop |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 188 mm |
| Overall Diameter Inflated | 596 mm |
| Rim Size | 13" / 330.2 mm |
| Load Index | 82 - 475 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | 13E13 Michelin Inner Tube |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall Width | N/A |
About 185/70R13 Dunlop SP Sport AquaJet
The Overall Diameter of the 185/70 VR 13 Dunlop SP Sport Aquajet is 596 mm and the width is 188 mm. For more information on the 185/70 VR 13 Dunlop SP Sport AquaJet please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




