Set of 4 off 185/70 VR14 PIRELLI CINTURATO CN36
Technical Data for Set of 4 off 185/70 VR14 PIRELLI CINTURATO CN36
| Brand | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 191 mm / 7.5" |
| Overall Diameter Inflated | 614 mm / 24.17" |
| Rim Size | 14" / 355 mm |
| Recommended Rim Width | 4.5" 5.0" 5.5" 6.0" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 86 = 530 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 14E |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | N/A |
About Set of 4 off 185/70 VR14 PIRELLI CINTURATO CN36
PIRELLI CINTURATO CN36 185/70 VR14 tyres are premium classic performance tyres, offering progressive handling, a fantastic W-speed rating, and a historically faithful aesthetic. The PIRELLI CINTURATO CN36 185/70 VR14 is developed to complement the chassis of cars made in the 60s, 70s, and 80s, providing the correct driving forces for classic cars. Modern tyres are built for modern car chassis, which are much stiffer and would damage the handling of classic cars.
185/70 VR14 Tyres
The 185/70 VR14 PIRELLI CINTURATO CN36 is a prime tyre made by one of the world's best tyre manufacturers to the very highest standard in an unusual size for today’s tyre market.
The 185/70 VR14 serves as the low-profile alternative to the 165 R14 (or 165/80 R14). Among tyres of this size, the 185/70 VR 14 PIRELLI CINTURATO CN36 stands out as the premier choice for road usage, particularly for sporty vehicles. This is supported by the fact that prominent automakers such as Alfa Romeo, Fiat, and Porsche have historically equipped their highest-performance models with the CN36.


185/70 VR14
The tyre size 185/70 R 14 86V indicates:
- The tyre width is 185mm at its widest point (not just the tread width).
- The height of the tyre sidewall is 70% of 145mm.
- The tyre has an R, which means it is a radial tyre.
- The tyre has a load index of 86, which means each tyre can carry a weight of up to 530 kg.
- The tyre is speed-rated V, which means it has been successfully test-driven at 149 mph or 240 km/h for an hour without being damaged.
14" PIRELLI CINTURATO CN36 Dimensions
| Tyre Size | Load Index | Section Width | Overall Diameter | Recommended Rim Width |
|---|---|---|---|---|
| 185/70 VR 14 PIRELLI CINTURATO CN36 | 86 = 530 kgs | 191 mm / 7.5" | 614 mm / 24.17" | 5.0" 5.5" 6.0" 6.5" |
| 195/70 VR 14 PIRELLI CINTURATO CN36 | 91 = 615 kg | 208mm / 8.19" | 624mm / 24.57" | 5.5" 6.0" 6.5" 7.0" |
| 205/70 WR 14 PIRELLI CINTURATO CN36 | 89 = 580 kgs | 204 mm / 8.03" | 647 mm / 25.47" | 5.5" 6.0" 7.0" 7.5" |
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






