185/55 HR 13 Camac Auriga
Excl.
£76.00
Incl.
£91.20
Excl.:
Technical Data for 185/55 HR 13 Camac Auriga
| Brand | Camac |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 192 mm / 7.5" |
| Overall Diameter Inflated | 533 mm / 20.9" |
| Rim Size | 13" / 330 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 77 = 412 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 185/55 HR 13 Camac Auriga
The Overall Diameter of the 185/55 R 13 Camac Auriga is 533 mm and the width is 192 mm. For more information on the 185/55 HR 13 Camac Auriga please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 

