185 TR 14 Galaxy Whitewall
Excl.
£92.00
Incl.
£110.40
Excl.:
Technical Data for 185 TR 14 Galaxy Whitewall
| Brand | Galaxy |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 188 mm / 7.40" |
| Overall Diameter Inflated | 650 mm / 25.60" |
| Rim Size | 14" / 355 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 95 = 690 kgs |
| Speed Rating | T = 118 mph / 190 km/h |
| Recommended Tubes | 14 F Michelin |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Yes |
| Whitewall Width | 25 mm |
About 185 TR 14 Galaxy Whitewall
Overall Diameter of the 185 R 14 Galaxy Whitewall is 650 mm, the width is 188 mm and the width of the Whithewall is 25 mm.
For more information on the 185 R 14 Galaxy Whitewall please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 





