145 SR 14 Camac BN313
Technical Data for 145 SR 14 Camac BN313
| Brand | Camac |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 143 mm / 5.65" |
| Overall Diameter Inflated | 592 mm / 23.3" |
| Rim Size | 14" / 355 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 76 = 400 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | 10" Offset Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 145 SR 14 Camac BN313
The 145 SR 14 Camac BN313 is a modern budget tyre. Though built to a classic car size, internally it is a modern tyre. Modern tyres will not allow classic cars to handle like a proper classic tyre. We recommend a set of 145 SR 15 Michelin XZX instead.
145 R14 Tyres
The 145 R14 tyre size is not very common. Possibly the most common use for 145 R14 would be fitting to a Morris Minor. Morris Minor original tyres were 520X14 Dunlop, but 145 R14 would be very close as a radial alternative.
Overall diameter of the 145 SR 14 Camac BN313 is 592 mm and the width is 143 mm.For more information on the 145 SR 14 Camac BN313 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 





