145/70R12 Michelin XZX
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Excl.
£73.00
Incl.
£87.60
Excl.:
Technical Data for 145/70R12 Michelin XZX
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 156 mm / 6.1" |
| Overall Diameter Inflated | 520 mm / 20.47" |
| Rim Size | 12" / 304.8 mm |
| Recommended Rim Width | 4.0" 4.5" 5.0" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 69 = 325 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 12CG13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 145/70R12 Michelin XZX
145/70R12 Tyres
These Michelin XZX 145/70R12 tyres are excellent period option for the Morris Mini, Suzuki Alto, Innocenti 90 and Innocenti 650. The Michelin 145/70R12 XZX is S rated. The Michelin XZX tread pattern came out in 1976, and is ideal for these little classic cars.
The Overall Diameter of the 145/70 R 12 Michelin XZX is 520 mm and the width is 156 mm.For more information on the 145/70 R 12 Michelin XZX please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 





