145/70 R 12 PIRELLI CINTURATO CN54
Technical Data for 145/70 R 12 PIRELLI CINTURATO CN54
| Brand | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 156 mm / 6.1" |
| Overall Diameter Inflated | 520 mm / 20.47" |
| Rim Size | 12" / 304.8 mm |
| Recommended Rim Width | 4.0" 4.5" 5.0" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 68 = 315 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 12CG13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 145/70 R 12 PIRELLI CINTURATO CN54
We also sell these tyres in sets for a discount:
145/70 R 12
In theory a 145/70 R 12 means that this classic tyre is 145mm wide, 70% of 145mm is the height of the side wall of the tyre. The R means that it is a radial tyre, and the 12 means it fits on a 12” rim. The 145/70 R 12 Pirelli Cinturato CN54 is S rated which is 112mph. it has a 69 load rating which ios 325kg.
145/70 R 12 Inner tubes
This 145/70 R 12 Pirelli Cinturato CN54 tyre is made as a tubeless tyre so there is no need to fit an inner tube. You can if you would like to fit an inner tube into this tyre and we always recommend the best. So for this tyre the best inner tube would be the Michelin 12CG Offset Valve Inner Tube. If you haven't got a suitable rim for running without a tube then of course you will need an inner tube. For more information please visit our inner tube page.
145/70 R 12 classic Tyres
When Fiat first made its little Ciquecento it fitted 520-12 crossply tyres, but later moved to radial 125 R12 Pirelli Cinturato. A 145/70 R 12 tyre is a slightly wider low profile alternative to a 125 R12, so often owners of classic Fiat 500, Fiat 600, the very early Fiat 850 and Abarth 695 cars, may well fit a 145/70 R 12 Pirelli Cinturato CN54 as a wider option.
Many of the Leyland Mini cars fitted 145/70 R 12 Tyres, for which of course fitting a Pirelli Cinturato would be an excellent performance upgrade. These Pirelli 145/70 R 12 CN54 Cinturato tyres are also perfect for t he little Innocenti 90 and 650 and the Suzuki Alto.
12" PIRELLI CINTURATO CN54 Dimensions
| Tyre Size | Load Index | Section Width | Overall Diameter | Recommended Rim Width |
|---|---|---|---|---|
| 125SR12 PIRELLI CINTURATO CN54 | 62 = 265 kgs | 118 mm / 4.6" | 514 mm / 20.23" | 3.0" 3.5" 4.0" |
| 145/70 R 12 Pirelli Cinturato CN54 | 68 = 315 kgs | 156 mm / 6.1" | 520 mm / 20.47" | 4.0" 4.5" 5.0" |
The Overall Diameter of the 145/70 R 12 Pirelli Cinturato CN54 is 520 mm and the width is 156 mm. For more information on the 145/70 R 12 Pirelli Cinturato CN54 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 145/70 R12
A: The Morris Mini will probably be the most common classic car that you will see fitted with 145/70 R 12 tyres. However many of the little Fiat cars that fitted either 135 R12 or 125 R12 may well fit these 145/70 R 12 tyres as a wider alternative.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






