14/15/16 x 50 Firestone
Excl.
£555.00
Incl.
£666.00
Excl.:
Technical Data for 14/15/16 x 50 Firestone
| Brand | Firestone |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 131 mm / 5.16" |
| Overall Diameter Inflated | 792 mm / 31.18" |
| Rim Size | 50 cm / 12.7" |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 93 = 650 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 20/21CD Offset Valve tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 14/15/16 x 50 Firestone
Overall Diameter of the 14/15/16 x 50 Firestone is 792 mm and the width is 131 mm.For more information on the 14/15/16 x 50 Firestone please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 



