14/15/16 x 50 Ensign F4
Excl.
£278.00
Incl.
£333.60
Excl.:
Technical Data for 14/15/16 x 50 Ensign F4
| Brand | Ensign |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 149 mm / 5.8" |
| Overall Diameter Inflated | 817 mm / 32.16" |
| Rim Size | 50 cm / 12.7" |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 93 = 650 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 20/21CD Offset Valve tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 14/15/16 x 50 Ensign F4
The Overall Diameter of the 14/15/16 x 50 Ensign F4 is 817 mm and the width is 149 mm.For more information on the 14/15/16 x 50 Ensign F4 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




