130/140 x 40 Michelin SCSS
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Technical Data for 130/140 x 40 Michelin SCSS
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 165 mm / 6.4" |
| Overall Diameter Inflated | 722 mm / 28.42" |
| Rim Size | 400 mm / 15.75" |
| Recommended Rim Width | 110 cm / 140 cm |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 660 kgs |
| Speed Rating | 94 mph / 150 kph |
| Recommended Tubes | Michelin 16 E 13 or Long Central Valve Inner Tube 475-500X19/20 |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 130/140 x 40 Michelin SCSS
130X40 Michelin
The demand for a tyre of the size 130X40 is not great enough to warrant building a 130X40 tyre so Michelin include the 130X40 in with their tyre 130/140X40.
130/140 X 40 S Super Confort is the right tyre to fit to Peugeot 201, Peugeot 202, Peugeot 301, Peugeot 302, Rosengart LR, Celta 4, Pre War and early post war Citroen Traction Avant, Citroen 8cv, Citroen 7a, Citroen 7B and George Irat all fitted the 130/140 40 S Super Confort Stop S.
130/140 x 40 S Super Confort Michelin
The Michelin Super Confort Stop S 130/140 x 40 is the first tyre to use sipes in the tyre design developed for wet surfaces. The 130/140x40 S Michelin Super Confort Stop S is developed to fit on a 40cm rim. You cannot fit a 16" tyre on these rims and you can't fit the 130/140x40 S Michelin Super Confort Stop S onto a 16" rim.
The Overall Diameter of the 130/140 x 40 Michelin SCSS is 722 mm and the width is 165 mm.For more information on the 130/140 x 40 Michelin SCSS please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 



