Set of 4 off 125 R15 Michelin X Whitewall
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Technical Data for Set of 4 off 125 R15 Michelin X Whitewall
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 127 mm / 5" |
| Overall Diameter Inflated | 598 mm / 23.54" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 3.0" 3.5" 4.0" |
| Load Index | 68 = 315 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 15CB13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Yes |
| Whitewall Width | 28mm |
About Set of 4 off 125 R15 Michelin X Whitewall
The Michelin X 125 R15 is a great value tyre considering its quality, this set of 4 tyres makes them extra good value. We also have:
The Overall Diameter of the 125 R15 Michelin is 598 mm and the width is 127 mm. For more information on the 125 r15 Michelin X please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 







